Okey Oyunu Nedir

Okey oyunu, size dağıtılan taşlar ve yerden çektiğiniz taşlara göre bir şans oyunudur. Taşları takip etmeniz ve rakiplerinizin attığı taşlara göre atacağınız veya dizeceğiniz taşlarınıza karar vermeniz bakımından strateji oyunu veya hafıza oyunu olarak değerlendirilebilir.

Okey Oyununun Amacı

Okey oyununda amaç, rakiplerinizden önce, elinizdeki 14 taş ile taş grupları oluşturup, elinizi bitirmektir. Oluşturulan bu gruplara Per denilir. Her kazandığınız el, puanınızı rakiplerinize göre artırmaktadır. Oynanan her oyun, bu oyunları kazanmanıza veya kaybetmenize göre sizi, bu oyundaki rakipleriniz arasında sıralamaya sokar. Ne kadar oyun kazanırsanız, birinci olma ihtimalinizi o kadar artırmış olursunuz.

Okey Taş Çeşitleri

İki tanesi sahte okey (joker olarak da bilinir) olmak üzere, 106 adet dikdörtgen taşla, toplamda 4 oyuncu ve bu oyunculara ait 4 adet ıstaka (doğru yazımı ısteka'dır) ile oynanan bir oyundur. Kırmızı, Siyah, Mavi ve Sarı renklerinden oluşan, üzerlerinde 1 sayısından 13 sayısına kadar numara verilmiş, her sayıdan ikişer adet taş bulunmaktadır.

Sahte okey, mevcut okeyin yerine konulacak taştır. Mesela okey, sarı 2 ise; sahte okey, sarı 2'nin yerine konulabilir.

Okey Taşları ve Oyunun Yönü

Taşlar dağıtılmadan önce, öncelikle, sahte okey olmayan bir taş belirlenir ve bu taşa gösterge denilir. Gösterge, gerçek hayatta zar ile belirlenir, online okey oyunlarında ise gösterge, rastgele belirlenir. Göstergenin 1 sayı üstü, okey olarak kabul edilir. Eğer gösterge 13 sayısı gelir ise, aynı renkteki 1 sayısı okey olarak kabul edilir.

Her el başlangıcında, oyuna başlayacak oyuncuya 15 taş ve diğer 3 oyuncuya ise 14 taş dağıtılır. Bu durumda yerde ise 48 taş vardır.

Oyuna başlayacak oyuncu, her yeni el başlangıcında, önceki oyunda 15 taş kime verildiyse, soldan sağa bir sonraki oyuncu olacak şekilde belirlenir.

Oyunun yönü soldan sağa doğrudur. Yani sırası gelen oyuncu önceki rakibinden taş alacağı zaman, solundaki oyuncudan taş almak zorunda, yere taş atacaksa da sağındaki oyuncuya taş atmak zorundadır.

Sizde online okey oyunumuzu onamak istiyorsanız, ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Ana Sayfaya Dön
© Ookey.Net - Online Okey Salonları - Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım : Mehmet ZORLUOĞLU